× بستن تبلیغات

مرکز مشاوره رهیاب

 اضطراب چیست؟

اضطراب، یا اضطراب و نگرانی شدید، واکنش طبیعی به شرایط مشاوره استرس استرس زا است. در بعضی موارد، نگرانی بیش از حد و یا مزمن می شود و می تواند بیماران را به موقعیت های روزمره دلگرم کند.

وضعیت اضطراب فراگیر و پایدار، اختلال اضطراب جمعی نامیده می شود. با این وجود اختلالات اضطرابی متعددی وجود دارد. یکی از اختلالات هراس - شدید اضطراب است که در پاسخ به عوامل خاص رخ می دهد. یکی دیگر از اختلالات وسواسی-اجباری است که با افکار مداخله گرانه یا اجبار به انجام رفتارهای خاص مانند شستشوی دست مشخص می شود. اختلال استرس پس از ضربه ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض یک رویداد وحشتناک که در آن آسیب شدید فیزیکی رخ داده و یا تهدید شد. اضطراب به گونه ای غالبا با افسردگی همراه می شود که تصور می شود که این دو صورت دوقلو یک اختلال هستند. مانند افسردگی، اضطراب دو برابر دختران بالغ مانند مردان است.

به طور کلی، اضطراب در ابتدا رخ می دهد، اغلب در دوران کودکی. شواهد نشان می دهد که هر دو زیست شناسی و محیط زیست می تواند به اختلال کمک کند. بعضی از افراد ممکن است مستعد ژنتیکی برای اضطراب باشند؛ با این حال، حتی توسعه، شرایط اجتناب ناپذیر است. تجربیات ترومای اولیه همچنین می تواند سیستم پردازش طبیعی ترس بدن را بازنشانی کند تا مشاوره اضطراب آن را بیش از حد واکنش نشان دهد.

اضطراب ناشی از نگرانی های هیجان انگیز و انتظارات منفی در موقعیت های ناشناخته است و این نگرانی ها اغلب با علائم جسمی همراه است. این شامل تنش عضلانی، سردرد، گرفتگی معده و ادرار مکرر است. درمان های رفتاری، با یا بدون دارو برای کنترل علائم، بسیار موثر در برابر اضطراب، به ویژه در کودکان اثبات شده است.

برای مشاوره روانشناسی تلفنی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

نوشته شده در پنجشنبه 20 دی 1397ساعت 21:13 توسط Rahyabmoshaver|

 

نقش خانواده در تربیت کودک

می دانیم که اصلی ترین محور تامین سلامت روح و جسم کودک، والدین و خانواده است. نقش خانواده در تربیت کودک بر هیچکس پوشیده نیست. خانواده امانتدار تمدن جامعه هستند و اساسی ترین پایه های یک کشور متمدن و با فرهنگ به حساب می آیند. از این رو وظیفه بسیار سنگینی بر دوش آن هاست.

 

اهمیت نقش خانواده در تربیت کودک

شیوه برخورد های پدر و مادر، شیوه صحیح محبت کردن، قاطعیت در رفتار و عمل والدین نسبت به تربیت کودک، بالا بردن اعتماد به نفس کودک، آموزش نجابت و شرافت در کار، سلامت جسمی کودک، سلامت روانی کودک، آموزش صحیح دوست یابی کودک، جرات عذرخواهی کردن، دوری از تکبر و غرور ، ابعادی تربیتی هستند که بر عهده پدر و مادر و خانواده می باشد. پس بهتر است والدین از اهمیت نقش خانواده در تربیت کودک آگاه باشند. نادیده گرفتن وظایف تربیتی از جانب والدین آثار مخربی بر روی کودک و بر روی اجتماع خواهد داشت. این که بخواهید کودکی با تربیت ومودب و با وقار تربیت کنید بر عهده شما والدین عزیز است. می توانید از همین الان شروع کنید و برای کودک و آینده اش برنامه ریزی کنید. ان شالا کودک کاملی به اجتماع تحویل خواهید داد.

 

پیشنهاد می کنیم بخوانید: کودک از پدر و مادر تقلید می کند

 

ابعاد اهمیت نقش خانواده در تربیت کودک

 • نقش پدر

 • نقش مادر

 • نقش خواهر و برادر

 

نقش پدر در تربیت کودک

برعکس نظر اکثر مردم که فکر میکنند پدر بیرون از خانه است و نقشی کمتری در تربیت کودک دارد، یکی از مهم ترین و موثرترین نقش ها در تربیت صحیح کودک، وجود پدر است. کودک تمام خصوصیات و صفات یک مرد قوی را می تواند از پدر یاد بگیرد. پشتکار، نجابت، شیوه صحیح محبت کردن، درستکاری، امانت داری، صداقت ، شرافت ، تواضع و ادب را مستقیم از پدر به ارث می برد و یا به صورت اکتسابی از او می آموزد. به پدران عزیز توصیه می کنیم که کمی به کودک خود توجه کنند و بدانند که آن ها الگوی پسران و دخترانشان هستند. کوچکترین رفتار پدر بر روی کودک تاثیر مستقیم می گذارد. زیرا کودک پدر را الگوی رفتاری خود قرار می دهد و نکات منفی و مثبت او را در ذهن خود ثبت و ضبط می کند و در آینده مانند آینه آن را تکرار خواهند کرد.

 

پیشنهاد می کنیم بخوانید: پدر و مادر الگوی کودک هستند

 

پدران مسئولند

به همین دلیل شما پدران در برابر رفتارهای خود مسئولید. مشاوران و روانشناسان بر اساس تجربیات و مطالعاتی که انجام داده اند متوج شدند که بالای ۷۰ درصد از پدرانی که رفتار مناسبی ندارند یا معتاد هستند و یا مشکلات اخلاقی دارند ، کودکشان نیز افراد سالمی نخواهند شد.

نکته

اگر پدران بخواهند کودکان را بر طبق الگوی خاصی تربیت کنند نمی توانند به کودک خود بگویید چه بکن و چه نکن. تنها راه پیروی کودکشان از این الگو این است که خود پدران باید عینا همین رفتار را داشته باشند. این الگو می تواند زبانی باشد یا رفتاری. فرقی نمی کند. متاسفانه سبک زندگی ایرانیان به گونه ای است که پدران مجبورند زمان زیادی را در خارج از منزل سپری کنند واین موضوع در تربیت کودک بسیار تاثیرش منفی است. حتی الامکان سعی کنید برای کودک خود بیشتر وقت بگذارید.

 

نقش مادر در تربیت کودک

بعد از پدر مهم ترین نقش خانواده در تربیت کودک بر عهده مادر است. شاید باورتان نشود ولی کودک از زمانی که در آغوش مادر شیر می خورد بعضی از رفتارهای او را به صورت ژنتیکی و غریزی دریافت می کند. متاسفانه به دلیل جو اقتصادی و فرهنگی خانواده مادران باید وظیفه پدران را بر دوش بکشند. در جامعه ما معمولا کودکان، مادرانشان را الگوی اول خود قرار می دهند و رفتارهای او را تقلید می کنند.

 

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تاثیر شاغل بودن بر تربیت کودک

 

بسیاری از مشکلات اخلاقی که نوجوانان به آن گرفتار می شوند ناشی از اشتباهات و رفتارهای غلط مادران بوده است. زیرا بعضی از مادران نمی دانند کودک آن ها در کنارشان زندگی می کند و چشم و گوشش باز است. حرف هایی که می زنند یا رفتارهایی که می کنند و حتی طرز لباس پوشیدن و نوع پوشش آن ها در اجتماع نیز تاثیر مستقیمی دارد. در ابعاد وسیع تر والدین می توانند وفاداری به همسر را به کودک بیاموزند. حق طلبی و نجابت و طرز گفتار و نوع حرف زدن را به او یاد دهند. مهربانی، شجاعت، خشم و قدرت نیز با رفتارهای والدین خود به خود به کودک آموزش داده می شود. از این رو اهمیت به نقش خانواده در تربیت کودک خصوصا مادر پی بردید.

نقش خواهر و برادر در تربیت کودک

اهمیت نقش خانواده در تربیت کودک به همین جا خلاصه نمی شود. بلکه در خانواده هایی که جمعیت آن ها بیش از ۳ نفر است وکودک خواهر و برادر دارد به راحتی با الگو برداری از خواهر و برادر ذات و رفتارش شکل می گیرد. خواهران و برادران نزدیک ترین الگوی رفتاری و اخلاقی یکدیگر هستند زیرا معمولا روی هم حساس هستند و گاهی رقابت دارند. به طوری که گاهی نقش پدر و مادر در این میان کم رنگ تر می شود . هر چه فاصله سنی خواهران و برادران کم تر باشد میزان الگوبرداری از هم قویتر خواهد بود.

 

خواهران و برادران بخشندگی و مهربانی و ایثار را به هم می آموزند. آن ها به هم یاد می هند که باید پشت هم بایستند و در همه حال مراقب یکدیگر باشند. اعتماد به نفس و راه رسیدن به موفقیت را از یکدیگر یاد می گیرند و سعی می کنند در مفید بودن از یکدیگر پیشی بگیرید. به همین دلیل بسیار مهم است که در تربیت فرزندان نهایت دقت را به خرج دهید و کودکی کامل تربیت کنید. شایددر تربیت فرزند بعدی نیاز نباشد تا این حد حساسیت به خرج دهید. زیرا خود به خود فرزند دوم از فرزند اول پیروی خواهد کرد.

 

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تاثیر محبت ورزی در تربیت کودک

 

تفاهم والدین در تربیت کودک

یکی از روش های تربیت فرزند سالم این است که والدین در تربیت کودکشان به تفاهم رفتاری برسند. البته در جامعه ما بهتر است بر طبق آموزه های دینی با کودک رفتار شود تا مشکلی پیش نیاید. اما اگر در تربیت کودک خود به هر نحوی به تفاهم رفتاری و عملی نرسیدید می توانید از یک مشاوره خوب و خبره کمک بگیرید. قطعا او راه کارهای خوبی پیش رویتان قرار خواهد داد.

گردآوری: معصومه راهی

خدمات مشاوره کودک مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره کودک به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران کودک مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره کودک تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره کودک از جمله نقش خانواده در تربیت کودک استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

نوشته شده در پنجشنبه 20 دی 1397ساعت 20:38 توسط Rahyabmoshaver|

 اصطلاح بالینی به کمک به نوجوانان توسط متخصصان سلامت روانی اشاره دارد. اصطلاحمداخله به روش‌های درمانی و برنامه‌های درمانی متخصص در ارائه کمک به نوجوانمشکل‌دار اشاره دارد.

هنگامی که دو کلمه کنار هم قرار می‌گیرند, مداخله بالینی روش‌های حرفه‌ای متعددی را توصیف می‌کند که برای کمک به نوجوانان طراحی شده‌اند که مشکلاتی دارند که آن‌ها می‌توانند با موفقیت به دست آورند. وقتی این اتفاق می‌افتد, بزرگسالان باید برای ارائهکمک مورد نیاز, دخالت کنند, که اشکال مختلفی دارد.

دلایل نوجوانان ممکن است به مداخله بالینی نیاز داشته باشد

نوجوانانی که رنج می‌برند اغلب خودشان را بهتر نمی‌کنند و هرچه زودتر به آن‌ها کمککنند, شانس بیشتری دارند که با موفقیت درمان شوند. بهترین مداخله بالینی برای یکنوجوان در هر زمان خاص به مشکلات خاصی بستگی دارد که آن‌ها تجربه می‌کنند, چهمدت وجود دارند و چقدر جدی هستند. دلایل مشترکی که نوجوانان ممکن است نیاز به مداخله بالینی داشته باشند عبارتند از:

اضطراب

افسردگی

برش

الکل و یا مصرف دارو

افکار خودکشی

خوردن یا پرخوری کردن

ورزش کنید

رفتار خشن

به اندازه کافی نخوابیده بود

از دست دادن سود در فعالیت‌های عادی, به ویژه فعالیت‌هایی که معمولاً لذت می‌برند

مداخلات بالینی در دسترس برای نوجوانان

دامنه وسیعی از مداخلات بالینی برای کمک به نوجوانان بسته به شدت مشکل, از جمله:

کتاب‌های کمکی

بیمارستان 


 

نقش تحصیلات در ازدواج

یکی از موضوعات مهمی که درکنار مسائل اخلاقی و اقتصادی نقش مهمی در تعیین سرنوشت زوج های جوان دارد نقش تحصیلات در ازدواج است. طبق تحقیقات انجام شده زوجینی که تحصیلات بالاتری نسبت نسبت به بقیه زوجین داشته اند زندگی پایدارتری خواهند داشت. افرادی که تحصیلات بالایی دارند معمولا در زندگی بسیار منطقی خواهند بود. ازدواج با این شخص استرس کمی دارد. بر عکس اگر سطح تحصیلات همسر پایین باشد ازدواج پر استرسی خواهید داشت. در مورد تحصیلات چهار حالت امکان پذیر است.

 • سطح تحصیلات مرد بیشتر از زن است.
 • سطح تحصیلات زن بیشتر از مرد است..
 • زن و مرد از لحاظ تحصیلی با هم همسو و هماهنگ است.
 • زن تحصیلات کمی دارد و مرد بیسواد است.
 • مرد تحصیلات کمی دارد و زن بیسواد است.
 • مرد تحصیلکرده  است و زن کم سواد یا بیسواد است
 •  زن تحصیلکرده است و مرد کم سواد یا بیسواد است.

 

اگر تحصیلات مرد بالاتر از زن بیشتر باشد

معمولا در این شرایط می توان ازدواج مناسبی را پیش بینی کرد. بالاتر بودن جایگاه تحصیلی مرد باعث بالا رفتن جایگاه اجتماعی و بالطبع اقتصادی وی خواهد بود. البته بستگی به شرایط زندگی و نوع اخلاق و رفتار دو طرف دارد. اگر مرد مشکلی با پایین بودن سطح تحصیلات زن نداشته باشد می توانند در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند. اما اگر مرد دچار وسواسی فرهنگی و حس خود بزرگ بینی باشد پیشنهاد ما این است که از این ازدواج صرف نظر کنید. در این صورت است که نقش تحصیلات در ازدواج نمود پر رنگ تری پیدا کرده و گاهی نیز منجر به طلاق می شود. مرد پس از مدتی خود را از زن برتر می داند و فکر می کند همسرش هم شان او نیست. قبل از ازدواج به این نکته دقت کنید.

اگر سطح تحصیلات زن بیشتر از زن باشد

این ازدواج بهتر است انجام نشود. حتی اگر برای زن سطح تحصیلات مهم نباشد. بهتر است در این مورد بیشتر فکر کند. در این حالت زن بالاخره در جایی نارضایتی خود را نشان می دهد. زیرا فکر می کند مرد به عنوان سرپرست خانواده باید شان و مقام خانواده را حفظ کند. گاهی نوع صحبت مرد به مذاق خانوم خوش نمی آید و تمام این موضوعات را به تحصیلات مربوط می کند. زن تحصیل کرده و مردی که تحصیلاتش را ادامه نداده است از دید اجتماع نیز با هم متناقض هستند. در اجتماع مرد معمولا باید جایگاه اجتماعی و فرهنگی بهتری نسبت به زن داشته باشد تا بتواند از جهت کلاس فرهنگی و اجتماعی حرفی برای گفتن داشته باشد.

نکته

نگاه امروز جامعه اینگونه است و درست یا غلط نمی توان آن را انکار کرد. البته چه بسا خانواده هایی که از لحاظ سطح تحصیلات و فرهنگ فاصله زیادی نسبت به هم داشته باشند اما چیزی که امروزه در نگاه جامعه تابو است افزایش فاصله آنهاست.

سطح تحصیلی زن و مرد یکسان باشد

در این مورد ازدواج پیشنهاد می شود. اهمیت نقش تحصیلات در ازدواج را در این خانواده ها به راحتی می توان دید. هماهنگ بودن مدرک تحصیلی مرد و زن رابطه مستقیمی در کاهش اختلافات خانوادگی دارد. البته باز هم تاکید می کنیم این موضوع نسبی است. شاید کسانی باشند که به دلیل همسان بودن سطح تحصیلات با هم به مشکل بر بخورند و فکر کنند که حرف باید حرف خودشان باشد. اما این موارد بسیار کم است.

ازدواج مرد تحصیل کرده و زن کم سواد یا بیسواد

این نوع ازدواج برعکس مورد اول به هیچ عنوان توصیه نمی شود. دخترانی که با سن کم و تحصیلات پایین با مردی تحصیلکرده ازدواج می کنند بدانند که اکثر این ازدواج ها سرانجام خوبی نداشته است. در این نوع ازدواج ها مرد به زودی سر ناسازگاری می گذارد. این مرد همسرش را لایق همسری خود نمی داند. رفتار و اخلاق زن را در نزد فامیل خود نمی پسندد و آن را دور از شان خود می داند. نقش تحصیلات در ازدواج در این حالت بسیار روشن و واضح است.

 

ازدواج زن تحصیلکرده و مرد کم سواد یا بیسواد

برطبق نظرات مشاوران و روانشناسان این نوع ازدواج به شدت نهی می شود. بهتر است حتی به آن فکر هم نکنید. حتی اگر نکات مثبتی در این نوع ازدواج دیدید بهتر است در مورد آن صرف نظر کنید. مگر اینکه دختر در این مورد مشکلی نداشته باشد باز هم در زندگی زناشویی به مشکل بر می خورد. دختر به تدریج حس برتری نسبت به شوهرش دارد. مرد در این زندگی همواره سطح خود را پایین تر زن می بیند. این ازدواج مدام به کشمکش و درگیری می انجامد. بهتر است در این مورد به مشاوره مراجعه کنید.

ازدواج مرد با تحصیلات کم و زن بیسواد

نقش تحصیلات در ازدواج در این مورد نمی تواند زیاد تاثیر گذار باشد. بالطبع به دلیل حضور مرد در اجتماع، این فرد باید به اندازه ای بتواند سواد خواندن و نوشتن را داشته باشد تا گلیم خود را از آب بیرون بکشد. معمولا در این خانواده مرد خود را از زن برتر نمی داند و مدام بر سر او سرکوفت نمی زند. این ازدواج توصیه می شود. برای ازدواجی موفق باید حدالامقدور افراد بیسواد نیز بتوانند در حد خود تحصیلات داشته باشند. زیرا زندگی پر از فراز و نشیب است و در این صورت وابسته به بچه های خود نیستند.

ازدواج زن کم سواد و مرد بیسواد

این نوع ازدواج برعکس مورد دوم توصیه می شود. درست است که نقش تحصیلات در ازدواج این نوع زوجین خیلی مشهود نیست. اما بدون تاثیر هم نمی تواند باشد. در خانواده های کم سواد یا بیسواد بهتر است یکی از دو طرف سواد خواندن و نوشتن داشته باشند که بتوانند از پس مسائل و مشکلات زندگی بر بیایند. اما این نکته را عرض کنیم که آقای محترمی که قصد ازدواج دارد بهتر است تحصیلات اولیه یا حتی سواد خواندن و نوشتن داشته باشد تا بتواند در اجتماع حضور پیدا کند و بدون کمک دیگران به زندگی خود برسد.

 

نکاتی در مورد تحصیل بعد از ازدواج

 • اگر زن بعد از ازدواج قصد ادامه تحصیل داشته باشد و مرد تحصیلات کمی داشته باشد ازدواج آنها توصیه نمی شود.
 • اگر مرد بعد ازدواج قصد ادامه تحصیل داشته و زن تحصیلات کمی داشته باشد ازدواج آنها توصیه نمی شود.
 • اگر زن ومرد همزمان بخواهند تحصیلاتشان را ادامه دهند در این مورد ازدواج توصیه می شود.

اهمیت نقش تحصیلات در ازدواج بر کسی پوشیده نیست. سعی کنید در انتخاب خود دقت کنید. اگر برایتان مقدور است به یک مشاور خبره مراجعه کنید او راهکارهای خوبی در اختیارتان خواهد گذاشت.

گردآوری: معصومه راهی

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله نقش تحصیلات در ازدواج  استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

منبع: نقش تحصیلات در ازدواج چیست؟

نوشته شده در پنجشنبه 22 آذر 1397ساعت 20:43 توسط Rahyabmoshaver|

تاثیر مسائل مالی در ازدواج

یکی از مواردی که قبل از ازدواج دختران و پسران به آن توجه ویژه دارند مسائل اقتصادی است. تاثیر مسائل مالی در ازدواج مخصوصا در شرایط کنونی اهمیت ویژه ای دارد. در واقع مهم ترین مساله بعد از مسائل اخلاقی، بحث اقتصادی است.

 

 تاثیر مسائل مالی در ازدواج پسر و دختر

این مساله بسیار مهم بیشتر ذهن آقایان را درگیرخود کرده است. آقایون می دانند که قبل از ازدواج باید از جهت مالی به حدی برسندکه قادر باشند زندگی را به تنهایی اداره کنند. تهیه مسکن، هزینه های ازدواج و مدیریت مالی خانواده بر عهده اوست. زیرا ممکن است زن شغل مناسبی نداشته باشد. خانم ها نیز قبل از ازدواج به فکر تهیه جهیزیه آبرومند هستند. بدون تعارف بگوییم بدون تهیه هزینه های ازدواج نمی توان یک ازدواج کامل و شادی داشت. در ادامه متوجه تاثیر مسائل مالی در ازدواج خواهیم شد.

پس انداز برای ازدواج

همه ما می دانیم که بدون پس انداز کردن حتی نمی توانیم به ازدواج فکر کنیم . پس انداز تاثیر مهمی در آرامش و آسودگی خیال ما در آینده خواهد داشت. به عنوان مثال آقایونی که در دوران مجردی تمام پول خود را خرج کرده اند تضمینی برای داشتن ازدواجی موفق نخواهند داشت. اگر مردی در خانواده ای با سطح اقتصادی متوسط ، مثلا در ۳۰ سالگی قصد ازدواج داشته باشد حداقل باید ۶ الی ۱۰ سال قبل باید برای این لحظه برنامه ریزی و پس انداز کند. تاثیر مسائل مالی در ازدواج دراین مورد بسیار زیاد است.

تهیه مسکن

یکی از معضلاتی که بیشتر جوانان پیش از ازدواج با آن درگیر هستند، تهیه مسکن است. تاثیر مسائل مالی در ازدواج در این مورد آنقدر زیاد است که حتی گاهی زوجین از ازدواج منصرف می شوند. هر پسر و دختری دوست دارند زندگی مستقلی داشته باشند. هیچ پسر و دختری دوست ندارد عروس یا داماد سرخانه شود. یا خانواده های دو طرف در زندگی آنها دخالت کنند. حتی سابقه داشته که بعضی از خانواده ها یک واحدمستقل و در همان آپارتمانی که خودساکن هستند به فرزندشان داده اند. اما به دلیل دخالت ها و برخی مشکلات پسر و دختر مجبور شده اند جای دیگری را اجاره کنند. به همین دلیل است که خانواده ها تمام تلاش خود را می کنند تا حداقل بتوانند محلی مستقل را برای فرزندشان اجاره کنند یا بخرند.

 

هزینه های ازدواج

مورد بعدی تهیه هزینه های ازدواج است. درست است که کسی با تجملات و مراسم های آنچنانی موافق نیست. اما برآورده کردن حداقل امکانات و مراسم عروسی بر عهده مرد است. البته بعضی از خانواده ها با توافق می کنند که مراسم بسیار ساده خانوادگی بگیرند و از ریخت و پاش های اضافی جلوگیری کنند. در عوض جهیزیه ساده ای بدهند. این توافقی است که بین دوطرف است. ولی در کل خانواده ها باید سعی کنند برحسب توانایی مالی دو طرف از هم توقع داشته باشند.

تهیه جهیزیه

تاثیر مسائل مالی در ازدواج تنها به موارد بالا ختم نمی شود. طبق آدام و رسوم ازدواج، تهیه جهیزیه بر عهده دختر است. البته باید در حد سطح طبقاتی هر خانواده از آنها توقع داشته باشید. بعضی از آقایون متاسفانه در زمینه مدل و وسائل خانه نظر می دهند. بدون اینکه شرایط مالی خانواده دختر را در نظر بگیرند. همین باعث بروز مشکلی بزرگ در زندگی می شود. این موضوع حتی ممکن است ازدواج را به هم  بزند. بهتر است سعی کنید همه چیز را در حد معمول بخرید. خریدن بعضی از وسایل ضروری نیازهای اساسی تشکیل یک زندگی هستند. اما همان وسایل قیمت های متفاوتی دارند.

نکته:

آقایونی که دوست دارند زندگی لوکسی داشته باشند، علاوه براینکه باید  در حد جهیزیه ،عروسی لوکسی بگیرند، باید سراغ خانواده های هم سطح خود بروند. فشارهایی که برای خریدن همین وسایل معمولی بر عهده بعضی دختران است آنقدر زیاد است که ممکن به افسردگی آنها بیانجامد.

تامین مخارج زندگی

تا اینجا تا حدودی درباره تاثیر مسائل مالی در ازدواج آشنا شدید. یکی از موارد مهم دیگر بعد از ازدواج تامین مخارج زندگی است. این وظیفه عموما بر عهده مرد است. امروزه یکی از پایه های مهم زندگی میزان درآمد مرد است. البته پیدا کردن مردی که هم از لحاظ اخلاقی و  هم مسائل مالی در بالاترین درجات باشد کار سختی است. بهتر است در این زمینه دختران سطح توقعات خود را پایین بیاورند. زیرا توقعات زیاد مالی از مرد باعث سردی در روابط میشود .همین که شغل مناسب و آبرومندی داشته باشد و قادر به تامین هزینه های زندگی باشد به نظر کافی است. 

تاثیر مسائل مالی در ازدواج در موارد بالا خلاصه نمی شود. در زیر مواردی را که به علت مشکلات اقتصادی، ازدواج و زندگی زناشویی را دچار مشکل کرده برای شما توضیح خواهیم داد:

مهمانی های بیش از حد:

در بعضی موارد ممکن است زن و یا مرد مجبور باشند علارغم میل باطنی مدام پول خود را صرف مهمانی های آنچنانی کنند. در این صورت تمام پس انداز خانواده خرج مهمان ها شده و زن و شوهر مدام درجا می زنند. همین وضع باعث کشمکش و دعوا میان زن و شوهر می شود. خانواده های این زوج باید در رفت و آمد خود مدیریت داشته باشند که خدای نکرده به دلیل مسائل مالی فرزندانشان تحت فشار قرار نگیرند.

 

اسراف

اسراف در هیچ دین و آیینی پسندیده نیست. در تمام موارد باید تعادل حفظ شود. متاسفانه بعضی از زوجین به دلیل اسراف و ریخت و پاش های آنچنانی هزینه های زیادی را به همسر خود تحمیل می کنند. سعی کنید حتی اگر توان مالی تان نیز زیاد است صرفه جویی را در زندگی بیاموزید. زیرا همیشه در به روی پاشنه نمی چرخد.

مخفی کردن حقوق

می دانید که تاثیر مسائل مالی در زندگی بسیار مهم است. پس مخفی کردن میزان درآمد چه از طرف زن و چه مرد کار پسندیده ای نیست. بهتر است در این مورد شفاف سازی شود. در این صورت است که می توان بر حسب هزینه های دریافتی، میزان هزینه های زندگی را تخمین زد. پس حتما باید قبل از ازدواج، متوسط درآمد خود را در ماه را  با همسر آینده تان در میان بگذارید تا درآینده به مشکل برنخورید.

نکته۱

به دلیل اینکه تاثیر مسائل مالی در ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما باید با خانواده ای وصلت کنید که از لحاظ مالی هم سطح شما باشد. ممکن است در بسیاری از موارد آقایون به دلیل ثروت خانم با او ازدواج کنند. اما خانومشان در زندگی زناشویی ثروتش را در اختیار مرد قرار نمی دهد و همین موضوع مشکلاتی را در زندگی آنها ایجاد می کند.

نکته ۲

میدانید که تمام مشکلات مالی بر عهده مرد است. به همین دلیل او گاهی خسته می شود. این فرد دچار اختلالات رفتاری می شود. این موضوع ممکن است بر روی تربیت فرزندان نیز تاثیر منفی بگذارد. پس بهتر است  بانوان در این مورد به آقایون کمک کرده و درجستجوی شغل مناسب باشند. زیرا دراینصورت بار مشکلات از دوش یک نفر برداشته خواهد شد.

گردآوری : معصومه راهی

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله تاثیر مسائل مالی در ازدواج استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

منبع: تاثیر مسائل مالی در ازدواج چیست؟

نوشته شده در چهارشنبه 21 آذر 1397ساعت 18:00 توسط Rahyabmoshaver|

 

نقش پدر و مادر در ازدواج

یکی از موارد مهمی که در ازدواج اهمیت بسیار زیادی دارد نقش پدر و مادر در ازدواج جواناناست. به هیچ عنوان نمی توان این نقش مهم را انکار کرد. وظایف پدر و مادر در اولین روز زندگی فرزندشان شروع شده و تا زمان مرگشان ادامه دارد.  ازدواج جزئی از آن است. در ادامه به اهمیت نقش والدین در ازدواج خواهیم پرداخت.

 

نقش پدر و مادر در زمان ازدواج

یکی از مواردی که  برخی خانواده ها نسبت به آن بی اهمیت هستند، زمان ازدواج آنهاست. اقدام به موقع برای ازدواج در آینده فرزندان بسیار مهم است. زیرا اگر ازدواج آنها به موقع صورت نگیرد ممکن است فرزندشان راه های خطرناکی را انتخاب کند. نقش پدر و مادر در ازدواج فرزندان از این مرحله شروع می شود. والدین باید خصوصیات ذاتی و نیازهای جوانانشان را بشناسند. با آن ها صحبت و گفتگو کنند. دوستانشان را بشناسند. رفت و آمدهای آنها را زیر نظر بگیرند. در موقع مناسب شخص مناسبی را برای آینده آنها انتخاب کنند.

نقش پدر و مادر در تصمیم گیری  برای ازدواج

مرحله تصمیم گیری فرد شایسته برای ازدواج مهم ترین مرحله است. پدر و مادر در انتخاب فرد شایسته در زندگی فرزندانشان نقش مهمی دارند. این تاثیر ممکن است مثبت یا منفی باشد. گاهی صحبت های والدین در تصمیم گیری فرزندشان به نفع اوست. اما گاهی  دخالت های نابجا می تواند آسیب های جبران ناپذیری درزندگی آنها بگذارد. این دخالت ها در مرحله انتخاب همسرپررنگ تر است. زیرا ممکن است امکان انتخاب صحیح را از فرزندانشان صلب کند. پدر و مادر باید گاهی به انتخاب فرزندشان احترام می گذارند و گاهی در مقابل انتخاب اشتباه فرزندشان ایستادگی می کنند. در این مورد به خانواده ها توصیه می شود بدون هیچ جانب داری و موضع گیری تصمیم بگیرند. پس از بررسی های لازم  رضایت و عدم رضایت خود را اعلام کنند.

 

ایده آل گرا بودن والدین

بعضی از والدین به دلیل اینکه برای فرزندشان سختی زیادی کشیده اند دوست ندارند فرزندشان نیز با مشکلات آنها روبرو شود. از این رو ازدواج آنها را عقب می اندازند یا روی انتخاب کیس مورد نظرشان بسیار سخت گیری می کنند.

نقش پدر و مادر در مسائل اقتصادی ازدواج

تامین و سازماندهی امور ازدواج فرزندان، یکی دیگر از وظایف مهم پدر و مادر است. می دانید که ازدواج مساله بسیار مهم و سرنوشت سازی است. نمی توان بدون در نظر گرفتن تمام امور اقدام به ازدواج کرد. مسائل مالی نیز از این دست است. تامین مسکن و برگزاری مراسم عروسی و تامین جهیزیه بسیار مهم است. جوانان نیز در ابتدای کار نمی توانند تمام این موارد را به تنهایی تامین کنند. چشم امید آنها به پدر و مادرشان است. نقش پدر ومادر در ازدواج فرزند در این مرحله بیش از پیش خود را نشان می دهد. پدر و مادری که در تمام مراحل زندگی فرزندشان با او همراه بوده اند و در رشد او نقش مهمی داشته اند، در این مورد، آنها از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهند کرد.

 

نقش پدر و مادر در تعیین مهریه

قبل از اینکه در این مورد توضیح دهیم جا دارد به نکته مهمی اشاره کنیم . اگر ازدواج کاملا سنتی دارید بهتر است طی چند جلسه دختر و پسر در این مورد به توافق برسند و خانواده ها را درگیر نکنند. البته باید در مورد مقدار مهریه کاملا منطقی برخورد شود. چه بسا شرایطی پیش آمده که خانواده دختر به تعداد تاریخ تولد دختر درخواست مهریه کرده اند. در این شرایط خانواده پسر مخالفت شدید داشته وازدواج آنها منتفی شده. خانواده ها بهتر است در مورد مهریه دخالت کامل داشته باشند و آینده فرزندشان را قربانی خواسته های زودگذر فعلی نکنند. بهتر است با منطق پیش بروند. نقش پدر و مادر در ازدواج و تعیین مهریه ازدواج در این زمینه نیز بسیار مهم است. به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

بیشتر بخوانید: منظور از بلوغ اجتماعی چیست

 

نقش پدر و مادر بعد از ازدواج فرزندشان

بعد از مراسم ازدواج، پدر و مادر نقش دیگری را در زندگی فرزندشان خواهند داشت. بعضی از والدین فرزندشان را رها می کنند و زیاد با او در ارتباط نیستند. برعکس برخی دیگر مدام با آنها تماس گرفته و همیشه در خانه آنها هستند و مدام در امور آنها دخالت می کنند. هیچ کدام از این موارد پسندیده نیست. بهتر است روابط خانواده ها با فرزندشان برنامه ریزی و سازمان دهی شود. در مواردی که فرزند به آنها نیاز دارد و با آنها مشورت می کند بدون هیچ گونه جانب داری، به آنها کمک کنند. مشاوره ای که یک پدر و مادر منطقی به فرزندش می دهد در زندگی آینده او بسیار نقش مهمی خواهد داشت. پدر و مادری هم که از روی احساس تصمیم می گیرند بهتر است فرزندشان را با یک مشاوره خانواده خبره آشنا کرده تا او بهترین راه پیش روی او قرار دهد.

توصیه هایی به پدر و مادران عزیز

نقش پدر و مادر در ازدواج بر کسی پوشیده نیست. از این رو پدران و مادران عزیز سعی کنند وظایف خود را در قبال فرزندانشان به نحو احسنت انجام دهند. در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

 1. والدین عزیز هر چه بیشتر بر روی سعادت و خوشبختی فرزندشان حساس باشند بهتر است. زیرا این حساسیت و پیگیری آنها باعث می شود گام های مثبتی در جهت خوشبختی آنها بردارند.
 2. والدین عزیز باید تمام تلاششان را بکنند تا فرزندشان به سلامت دوران بلوغ خود را بگذراند. اگر فرزند آنها بلوغ سالمی داشته باشد می تواند در آینده به پدر و مادر خوبی تبدیل شود. در غیر این صورت عادت ها و رفتارهای زشت خود را بعد از ازدواج نیز ادامه خواهد داد. نکته بعدی اینکه والدین عزیز سعی کنید هر چه زودتر پس از بلوغ زمینه ازدواج آنان را فراهم کنند. فساد اخلاقی و خطرات جنسی فرزند خطرناک ترین تهدید برای زندگی آنهاست زیرا سلامت جسمی و اخلاقی آنها کاملا به آن مربوط است.

 

نقش مشاوره پدر و مادر در زندگی فرزند

سعی کنید در انتخاب بهترین همسر به فرزندتان مشاوره بدهید. راهنمایی هایی که شما والدین عزیز به آنها می کنید حاصل یک عمر تجربه است و ارزش بسیار زیادی دارد. فقط کافیست بدانید که چگونه و با چه زبانی آنها را راهنمایی کنید. اگر نتوانستید از پس مشکل بربیایید حتما به یکمشاور روانشناس مراجعه کنید. او راهکارهای خوبی برای این موضوع به شما خواهد داد. برخورد از سر خشم و جانب دارانه فرزندنتان را از شما دور خواهد کرد و باعث می شود روی انتخاب اشتباه خود پا فشاری کند. این موضوع بسیار مهم است.

 گردآوری : معصومه راهی 

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله نقش پدر و مادر در ازدواج استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

منبع: نقش پدر و مادر در ازدواج چیست؟

نوشته شده در چهارشنبه 21 آذر 1397ساعت 13:10 توسط Rahyabmoshaver|

 

سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم

ازدواج مهم ترین مرحله از زندگی است. پس باید قبل و بعد از این مرحله را به دقت بررسی کنید. ازدواج موفق، پیش زمینه موفقی نیز دارد. قبل از ازدواج باید تکلیف خود را در زندگی بدانید و آن را برای خود روشن کنید. سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم را مشخص کنیم.   در ادامه با این سوالات آشنا خواهید شد.

 

هدف از ازدواج چیست؟

مهم ترین سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم این است که آیا هدف های زندگی شما مشخص و واضح است. در زندگی زناشویی می خواهید به چه چیزی برسید. هدف ها با هم متفاوت است. هدف عده ای رسیدن به آرامش است. عده ای به دلیل ارتقای سطح اجتماعی ازدواج می کنند. عده ای قصد دارند به عشق قدیمی خود برسند. برای عده ای ازدواج ، صرفا وسیله ای برای فرار از شرایط بد قبلی است. عده ای می خواهند از تنهایی فرار کنند. بعضی از افراد نیز به دلیل برآورده شدن نیاز جنسی ازدواج می کنند.

درجه بندی کردن اهداف

نکته ای که در این مورد باید به شما بگوییم این است که اهداف خود را در ازدواج درجه بندی کنید. هر چه اهداف شما در ازدواج مهم تر و طولانی مدت تر باشد زندگی بهتر مه و شیرین تری خواهید داشت. به مسائل سطحی نگاه نکنید. تنها به صرف برآورده شدن نیاز خاصی ازدواج نکنید. ازدواج را وسیله ای برای تکامل ببینید. راهی که بتوانید به وسیله آن به آرامش واقعی برسید.

آیا از پس مسئولیت اداره زندگی برمی آیم ؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم، مسولیت پذیری است. مسئولیت پذیری و توانایی اداره یک خانواده تنها از پس کسانی بر می آید که به بلوغ فکری و اجتماعی و اقتصادی رسیده باشند. جوانان عزیز این را بدانید، صرفا به دلیل حمایت پدر و مادر خود ازدواج نکنید. زندگی زناشویی سراسر انتخاب است.  انتخاب بهترین گزینه در زندگی ناشی از مهارت شما در ایجاد یک خانواده موفق است.

 

آیا می توانم مخارج زندگی را مدیریت کنم ؟

بالطبع یکی از مهم ترین سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم، مدیریت مالی خانوادهاست. در عصر امروز که زندگی بر پایه اقتصاد می چرخد، سرمایه مالی و پس انداز بسیار مهم است. بعضی از جوانان بسیار دو اندیش بوده و به همین دلیل سرمایه خوبی برای ازدواج دارند. چشم امید عده ای نیز به خانواده شان است. ولی بعضی از افراد بدون داشتن سرمایه کافی، ازدواج می کنند. به این دسته توصیه اکید می کنیم که در این مورد تجدید نظر کنند. شما می خواهید یک زندگی آبرومند را در کنار همسرتان تشکیل دهید.

زندگی بدون پس انداز ممکن است؟

زندگی زناشویی پر از فراز و نشیب است. مخارج زندگی  آنقدر مهم است که گاهی بدون داشتن پس انداز و سرمایه نمی توان از عهده اش بر آمد. بهتر است این سوال مهم را قبل از ازدواج از خود بپرسید و شرایط مالی خود را بسنجید. بدون داشتن سرمایه و پس انداز تا اطلاع ثانوی ازدواج نکنید.

با تصمیم خود ازدواج میکنید یا خانواده تان ؟

یکی از سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم این است که آیا به تصمیم خود قصد ازدواج دارید. چه بسیار دیده شده که جوانی با فشار و زور خانواده مجبور به ازدواج شده است. در این صورت آیا می توان انتظار یک ازدواج موفق را داشت؟ صد البته خیر..بسیاری از این ازدواج ها بهطلاق منجر شده و علت آن تنها فشار و اجبار خانواده ها بوده است. بهتر است دختران و پسران عزیز قبل از ازدواج این مورد مهم را مد نظر قرار دهند. تنها به دلیل فشار والدین یا فرار از بعضی مشکلات ازدواج نکنند. استقلال در انتخاب همسر آینده در خوشبختی یا شکست رابطه زناشویی نقش بسیار مهمی دارد.

 

چرا می خواهید با این شخص ازدواج کنید؟

بعد از پرسیدن سوالهای بالا مهم ترین سوالی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهید این است که چرا این شخص؟ در او چه دیده اید که می خواهید با او ازدواج کنید؟ آیا فقط او را دوست دارید یا عاشقش هستید؟ قبل از هر چیز بهتر است بدانید که عشق برای داشتن یک زندگی مشترک موفق و سالم کافی نیست.

نکته

اگر از آن جمله افراد عاشقی هستید که عقیده دارید یا این یا هیچکس، به شما بگوییم که بهتر است مجددا در تصمیم تان یک بازنگری اساسی داشته باشید. باید ببینید که عاشق چه کسی شده اید. آیا آن فرد رفتار و علایقش با شما هماهنگ است. بررسی کنید آن شخص در زندگی تا چه حد ایثار و وفداکاری دارد. مهربانی و عاطفه او را بسنجید. آیا همانگونه که هستید شما را دوست دارد یا حتما باید همیشه اتو کشیده باشید و به خود برسید.  این نکات ریز شاید در ابتدا مسائل بی اهمیتی به نظر برسند اما در زندگی نقش خود را نشان خواهند داد.

بعد از ازدواج قصد دارید چه هدفی را دنبال کنید؟

یکی دیگر از سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم این است که در آینده و بعد از ازدواج چه هدفی را می خواهید دنبال کنید. چه رویایی در سر دارید. می خواهید به کجا برسید.د اگر اهدافتان و برنامه های خود را پیش از ازدواج برای خود توضیح دهید بسیار عالی خواهد بود. زیرا دراین صورت ازین سردرگمی ها خلاص می شوید. این موضوع باعث میشود در مراسم خواستگارینیز بعضی از برنامه هایتان را به همسرتان بگویید. در این صورت اجازه میدهید دیگران، دقت و توانمندی شما را در سازماندهی اهداف ببینند.  نظر مسائدتری روی شما داشته باشند.

 

تا چه میزان متعهد و مقید هستید؟

از جمله سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم میزان تعهد شماست. این موضوع بسیار مهم است. اگر فرد تنوع طلبی هستید و نمی توانید به کسی تعهد داشته باشید پیشنهاد ما این است که ازدواج نکنید. ازدواج فردی قوی، متعهد و مقید به مسائل اخلاقی را می طلبد. بدون این فاکتور ها بنیان خانواده را از هم خواهد پاشید. اگر فرد تنوع طلبی هستید و قصد جدی برای ازدواج دارید بهتر است به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کنید و مشکلتان را با او درمیان بگذارید. پرسیدن این سوالات باعث خودشناسی بیشتر در مورد ازدواج شده و باعث میشود با دید باز در این مسیر قدم بردارید.

گردآوری : معصومه راهی

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

منبع: سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم چیست؟

نوشته شده در چهارشنبه 21 آذر 1397ساعت 13:03 توسط Rahyabmoshaver|

فاصله مناسب از عقد تا عروسی

دوران عقد برای خیلی ها بهترین دوران زندگی است اما گاهی همین دوران زمینه ساز برخی از مشکلاتی میشود که ممکن است ازدواج شما را به سمت نابودی بکشاند پس بهتر است هوشمندانه تر عمل کنید . اگر زوج آشنایی قبلی خوبی ندارند، فاصله مناسب از عقد تا عروسیبیشتر باشد تا شناخت ها کامل تر شود.

منظور آن است که زوجین بتوانند در این مدت توانمندی ها، سلیقه ها، نقاط قوت، آداب و اعتقادات همدیگر را بشناسند.

زمانی که افراد انتخاب درستی داشته اند و خودشان هماهنگی دارند و شبیه هم هستند،

در این شرایط فاصله مناسب از عقد تا عروسی کوتاه می باشد و عروسی را به تأخیر نیندازید.

متأسفانه برخی افراد تصور می کنند که تفاوت داشتن با همسر خوب است؛

در حالی که در یک انتخاب مناسب، همسران باید با هم شباهت هایی داشته باشند.

البته در بحث شباهت، چند مسئله بسیار اهمیت دارد.

چیزی که فرهنگ ما روی آن بسیار تأکید دارد، تشابه اعتقادی است.

در صورتی که چنین موضوعی وجود نداشته باشد، بعدها ممکن است مشکل ایجاد کند.

فاصله مناسب از عقد تا عروسی

در زوج ها دو مسئله ایجاد مشکل می کند

یکی تفاوت های جدی اعتقادی و دیگری هم نظرهایی که اطرافیان درباره این انتخاب دارند.

در صورت وجود چنین مسائلی، طولانی شدن فاصله عقد تا عروسی هم کمک چندانی نمی کند .

به طورکلی اگر بخواهیم حدود زمانی مناسب برای فاصله عقد تا عروسی را بگوییم، می توان گفت شش ماه تا یک سال، زمان مناسبی است.

البته این محدوده قطعی نیست و نمی توان گفت که برای همه افراد مناسب است.

به طور کلی اگر بخواهیم فاصله مناسب از عقد تا عروسی را بگوییم، می توان گفت شش ماه تا یک سال، فاصله مناسب از عقد تا عروسی  می باشد. البته این محدوده قطعی نیست و نمی توان گفت که برای همه افراد مناسب است، اما حدود مناسب همین قدر است.

مشاوره تلفنی و حضوری صدای رهیاب

پیشنهاد می کنیم بخوانید : تفاوت مذهب در ازدواج چه تاثیری دارد؟

فاصله مناسب از عقد تا عروسی بستگی به عواملی دارد

اگر زوجین آشنایی قبلی خوبی ندارند، باید این فاصله بیشتر باشد تا شناخت‌ها کامل‌تر شود.

منظور آن است که زوجین بتوانند در این مدت توانمندی‌ها، سلیقه‌ها، نقاط قوت، آداب و اعتقادات همدیگر را بشناسند؛

اما اگر به واسطه رفت‌وآمدهای فامیلی و خانوادگی یا صحبت‌هایی که خود زوج پیش از ازدواج با هم داشته‌اند، با همدیگر آشنایی دارند، مناسب نیست که این فاصله زیاد باشد. به‌خصوص اگر دونفر با هم مشکلی ندارند.

در این شرایط فاصله مناسب از عقد تا عروسی این است که این زمان کوتاه باشد؛

چرا که ایجاد حاشیه در اطراف زوج‌ها می‌تواند باعث اختلاف میان آن‌ها شود.

معایب طولانی شدن دوران عقد تا عروسی

از معایب طولانی شدن دوران عقد می توان به دلسردی همسران از یکدیگر اشاره کرد.

زیرا طولانی شدن این دوران مشکلاتی ایجاد کرده و در نتیجه باعث دوری و سرد شدن طرفین از یکدیگر و زندگی مشترک شان می شود .

در رفت و آمدهای دوران عقد طولانی، ممکن است بین اعضای خانواده تنش هایی ایجاد شود.

علاوه بر این بار اقتصادی این رفت و آمدها ممکن است فشار مضاعفی برای برخی خانواده ها ایجاد کند و زمینه ساز نارضایتی و ناراحتی آنها باشد.

مشاوره تلفنی و حضوری صدای رهیاب

پیشنهاد می کنیم بخوانید : ویژگی های مثبت و منفی ازدواج در سن پایین

جمع بندی

مدت زمان عقد نباید طولانی شود مگر اینکه علت خاصی وجود داشته باشد،

عقد زمانی اتفاق می‌افتد که طرفین با توجه به آشنایی کسب شده در زمان خواستگاری و نامزدی از یکدیگر بخواهند آن را تقویت کنند

بنابراین با آمادگی بهتر برای عروسی اقدام می‌کنند بر همین اساس زمان معقول آن حدود ۳ تا ۶ ماه است، اما بهتر است از یک‌سال بیشتر نشود.

فاصله عقد و عروسی باید معقول باشد،

این زمان نباید به دلایلی مانند مشکلات مالی و ادامه تحصیل طولانی شود

چرا که به صلاح نیست همچنین نباید در ازدواج عجله کرد بلکه باید همدیگر را خوب شناخت سپس اقدام به ازدواج کرد.

فاصله زمانی بین عقد و عروسی بستگی به میزان شناخت افراد و خانواده‌ها از یکدیگر دارد

به عقیده کارشناسان خانواده، آشنایی از زمان خواستگاری تا حتی پس از ازدواج هم ادامه دارد و نمی‌توان از همه لحاظ طرف مقابل را قبل از ازدواج شناخت چرا که یکسری از شناخت‌ها پس از ازدواج حاصل می‌شود.

منبع: فاصله مناسب از عقد تا عروسی چه قدر است؟

نوشته شده در چهارشنبه 21 آذر 1397ساعت 12:46 توسط Rahyabmoshaver|

 شما می توانید در سایت دانلود کتاب دانشگاهی که به تازگی راه اندازی شده، در زمینه های زیر کتاب های بسیار متنوع و جامعی را مشاهده و دانلود کنید. تمامی کتاب های سایت کتاب داربوک که به جرأت می توان گفت بزرگترین مرکز دانلود کتاب های دانشگاهی، در زمینه های کتاب معماری ، کتاب عمران ، کتاب مهندسی شیمی و کتاب مهندسی مکانیک ، کتاب ها را به صورت کاملاً دسته بندی شده و به صورت رایگان دانلود کنید.

در بخش دانلود کتاب معماری شما می توانید دسته بندی های زیر را مشاهده کنید:

کتاب عکاسی در معماری
کتاب حقوق معماری
کتاب روش تحقیق در معماری
کتاب رنگ
کتاب طبیعت در معماری
کتاب مرمت در معماری
کتاب هندسه و ریاضیات در معماری
کتاب گرافیک در معماری
کتاب مدیریت پروژه - معماری
کتاب معماری بومی

معماری روستایی
کتاب آکوستیک و تاسیسات مکانیکی
کتاب تکنولوژی در معماری
کتاب مرجع و استانداردها
کتاب دیکشنری و هندبوک معماری
کتاب آموزش نرم افزار معماری

کتاب آموزش آرشیکد

کتاب آموزش راینو

کتاب آموزش فتوشاپ در معماری

کتاب آموزش اتوکد

کتاب آموزش تری دی مکس

کتاب آموزش رویت معماری

کتاب آموزش اسکچاپ

کتاب آموزش معماری
کتاب نورپردازی در معماری
کتاب روانشناسی محیط
کتاب اسکیس و راندو
کتاب معماری دیجیتال
کتاب ترسیم و پرسپکتیو در معماری
کتاب برنامه ریزی و طراحی در معماری
کتاب مصالح در معماری
کتاب نشریات و مجلات معماری
کتاب مفاهیم پایه در معماری
کتاب نظریه پردازی و تئوری در معماری
کتاب معماری در کشورها
کتاب سازه در معماری
کتاب جزئیات در معماری
کتاب تاریخ معماری

کتاب معماری اسلامی
کتاب معماری داخلی
کتاب معماران بزرگ

کتاب آثار معماران بزرگ
کتاب معماری منظر
کتاب طراحی شهری
کتاب معماری پایدار

کتاب پایداری اجتماعی

کتاب معماری اقلیمی

کتاب طراحی اقلیمی
کتاب کاربری ساختمانها

کتاب کاربری ورزشی

کتاب کاربری صنعتی

کتاب کاربری فرهنگی

کتاب کاربری مذهبی

کتاب کاربری بهداشتی و درمانی

کتاب طراحی رستوان و کافه

کتاب طراحی هتل

کتاب طراحی کاربری اقامتی

کتاب کاربری پایانه

کتاب طراحی فرودگاه

کتاب کاربری تجاری

کتاب کاربری اداری

کتاب طراحی مدرسه

کتاب طراحی دانشگاه

کتاب کاربری آموزشی

کتاب طراحی مسکن

کتاب کاربری مسکونی

 

نوشته شده در يکشنبه 20 آبان 1397ساعت 18:35 توسط Rahyabmoshaver|

 دسترسی به کتاب های تخصصی و دانلود کتاب معماری به دانشجویان و پژوهشگران کمک می کند تا سطح مطالعات خود را ارتقاء دهند، از این رو سایت دانلود کتاب دانشگاهی ( داربوک ) کتاب های پرکاربرد معماری را در اختیار شما عزیزان قرار داده است. کتاب های پرطرفدار معماری را می توانید از اینجا دانلود کنید:

دانلود کتاب روش های تحقیق در معماری ویرایش اول

دانلود کتاب روش تحقیق لیندا گروت

دانلود کتاب روش های تحقیق در معماری ویرایش دوم 2013

دانلود کتاب هنر در گذر زمان هلن گاردنر نسخه کامل

دانلود کتاب هنر در گذر زمان هلن گاردنر نسخه خلاصه

دانلود کتاب معماری، فرم، فضا و نظم

دانلود کتاب معماری فرم فضا و نظم

دانلود کتاب های الکساندر

دانلود کتاب یادداشت هایی بر شکل گیری فرم

دانلود کتاب سرشت نظم

دانلود کتاب زبان الگو

 

دانلود کتاب زبان خاموش

دانلود کتاب بعد پنهان

دانلود کتاب زبان فضا

دانلود کتاب طراحان چگونه می اندیشند

دانلود کتاب تایم سیور

دانلود کتاب تایم سیور منظر

دانلود کتاب تایم سیور کاربری ساختمان ها

دانلود کتاب تایم سیور طراحی داخلی

دانلود کتاب تایم سیور طراحی شهری

دانلود کتاب Time-Saver Standards for Urban Design

دانلود کتاب Time-Saver Standards for Architectural Design Data

دانلود کتاب Time-Saver Standards for Interior Design and Space Planning

دانلود کتاب Time-Saver Standards for Building Types

دانلود کتاب Time-Saver Standards for Landscape Architecture

دانلود کتاب نویفرت

دانلود کتاب Architects Data Neufert

دانلود کتاب Architectural Graphic Standards

دانلود کتاب گرافیک استاندارد

دانلود کتاب گرافیک استاندارد معماری داخلی

دانلود کتاب Interior Graphic Standards

دانلود کتاب Architectural Graphic Standards – Student Edition

دانلود کتاب گرافیک استاندارد منظر

دانلود کتاب Landscape Architectural Graphic Standards

 

نوشته شده در يکشنبه 20 آبان 1397ساعت 18:35 توسط Rahyabmoshaver|


آخرين مطالب
» <-PostTitle->

Design By : بست بلاگ